Bratislava 5. novembra (TASR) - Včasná a správna moderná liečba pacientov s diabetom 2. typu môže znížiť výskyt závažných komplikácií, ktoré sú najčastejšou príčinou chorobnosti a úmrtnosti diabetikov. Uviedol to Jozef Lacka zo Slovenskej diabetologickej spoločnosti. Zo skríningov a prieskumov podľa neho vychádza, že počet ľudí s cukrovkou na Slovensku je výrazne vyšší než oficiálne vykazované dáta.
"Ostatné roky boli pre diabetológiu z hľadiska inovatívnej liečby veľmi prínosné - boli vyvinuté moderné lieky, ktoré dokážu efektívne riešiť súčasne viacero navzájom prepojených zdravotných problémov - znížiť hladinu cukru v krvi, znížiť srdcovocievne príhody a spomaliť zhoršovanie chronického ochorenia obličiek," priblížil Lacka.
Významnú rolu hrá pri úspešnom zvládaní liečby aj záujem zo strany pacientov. Lacka pripomenul, že diabetes je doživotné ochorenie. "Dlhodobá, zásadná úprava svojho životného štýlu a aktívne vyhľadávanie informácií v tejto oblasti v spolupráci s lekármi je pre pacientov nemenej dôležité ako dodržiavanie samotnej liečby," dodal.
Podľa dát z Inštitútu zdravotných analýz pri Ministerstve zdravotníctva SR a zdravotnej poisťovne Dôvera bolo ku koncu roka 2022 evidovaných takmer 316.000 pacientov s diabetom. Vo vyše 93 percentách všetkých prípadov išlo o ochorenie diabetes 2. typu. Najviac pacientov s týmto typom cukrovky žije v Trnavskom a najmenej v Bratislavskom kraji.
Lacka upozornil, že nezachytených a neliečených diabetikov či pacientov vo fáze prediabetu ostáva približne ďalších 150.000. "Týchto pacientov je potrebné zachytiť a liečiť čo najskôr," doplnil.
V roku 2023 zomrelo s cukrovkou viac ako 19.000 ľudí. Najčastejšie príčiny smrti diabetikov sú kardiologické a nefrologické ochorenia a ich kombinácie.
dah ima