Zdieľanie

Očkovanie pre diabetikov Bezplatné očkovanie diabetikov proti hepatitíde typu B<br> Pred takmer rokom uzrela svetlo vyhláška MZ SR č. ...

authorTASR dateVloženie/úprava Pondelok, 03.12.2024 categoryZaujímavosti
Lekarne.sk

Bezplatné očkovanie diabetikov proti hepatitíde typu B


Pred takmer rokom uzrela svetlo vyhláška MZ SR č. 585. Ustanovili sa ňou podrobnosti o prevencii a kontrole prenosných ochorení. Podľa platného zákona sú diabetici zaradení do rizikovej skupiny obyvateľstva, a tak získali nárok na bezplatné očkovanie proti hepatitíde typu B (§ 9 odsek 3 písmeno c). Žiaľ, ešte nie všetci vrátane lekárov o tomto ústretovom, neraz život zachraňujúcom kroku, vedia.


Na Slovensku má cukrovku /diabetes mellitus/ asi 350-tisíc ľudí, pričom ďalších asi 100-tisíc obyvateľov o nej ani nevie. Odhady naznačujú, že v roku 2025 už bude asi 450 tisíc pacientov. V Európe trpí v súčasnosti na uvedené ochorenie približne 48 miliónov ľudí. Očakáva sa, že v roku 2025 sa počet zvýši na 58 až 65 miliónov. Odborníci hovoria o epidémii cukrovky.


Zákernosť vírusu hepatitídy typu B

Vírus hepatitídy typu B je 100-krát infekčnejší ako vírus HIV. O vážnosti infekčného ochorenia svedčí skutočnosť, že vyvoláva vo väčšom počte cirhózu pečene ako alkohol. Takisto, zo všetkých prípadov rakoviny pečene, až 80 percent je vyvolaných vírusom hepatitídy B. Štúdia, ktorá skúmala výskyt rakoviny u pacientov s chronickou hepatitídou ukázala, že v priebehu 4 rokov od nákazy sa zhubný nádor pečene objavil u 13 percent diabetikov , ale len u necelých 6 percent pacientov bez diabetu. Podľa odborníkov sa odhaduje, že ročne zomrie vo svete viac ako 2 milióny ľudí na ochorenie vyvolané uvedeným vírusom. Každý piaty chronický nositeľ vírusu hepatitídy B zomiera na cirhózu pečene, každý dvadsiaty na rakovinu pečene – hepatocelulárny karcinóm. Epidemiologička z regionálneho úradu verejného zdravotníctva Jarmila Pertináčová podčiarkla, že na prenos vírusu stačí malá kvapka krvi – aj niekoľko týždňov zaschnutej – a telesné tekutiny nakazeného jedinca. Vírus hepatitídy typu B je veľmi odolný. Pri teplote 30-32 °C prežíva až 6 mesiacov, pri teplote -15 °C prežíva minimálne 15 rokov! Žiaľ, doposiaľ neexistuje účinná liečba hepatitídy typu B, len podporná terapia.
Prečo útočí hepatitída častejšie na diabetikov?
Častý kontakt s krvou – pri pravidelných kontrolách cukru a pichaní inzulínu – a otvorené zle sa hojace rany sú vstupnou bránou pre infekciu. Výraznú rolu hrá aj znížená imunita diabetikov a oslabená schopnosť bojovať proti infekčným ochoreniam. Množstvo komplikácií, ktoré sprevádzajú cukrovku, sa podpisuje pod ťažší priebeh a vážnejšie následky pri nakazení sa hepatitídou B.


Ochrana na 15 rokov

Na očkovanie proti vírusu hepatitídy B sa používa rekombinantná vakcína podávaná v troch dávkach (druhá sa aplikuje mesiac po prvej a tretia 6 mesiacov od prvej dávky). Je predpoklad, že pacienti budú chránení na najbližších 15 rokov, prípadne budú voči hepatitíde typu B imúnni do konca života. Doterajšie štúdie dokázali, že u 84 percent pacientov pretrváva účinnosť viac ako 15 rokov, keďže aj po 15 rokoch od očkovania sa u nich potvrdila prítomnosť ochranných protilátok. Očkovanie je podľa diabetologičky Zuzany Némethyovej potrebné najmä u pacientov liečených inzulínom a tých, ktorí majú problémy s dolnými končatinami.

„Očkovanie proti hepatitíde typu B je spoľahlivý spôsob, ako sa chrániť pred infekciou a tým sa vyhnúť jej možným celoživotným následkom. Bezplatné očkovanie je krok, ktorý by mal diabetikov podporiť, aby toto závažné riziko nepodceňovali a využívali dostupné možnosti prevencie. Očkovanie proti hepatitíde typu B diabetikom odporúča aj Slovenská diabetologická spoločnosť. Jednoznačne je výhodnejšie hepatitíde typu B predchádzať, ako riskovať jej následky,“ podčiarkla Jana Španková-Pifflová z agentúry Accelerate.


Ďalšie užitočné informácie sú na webových stránkach www.zltacka.sk a www.zds.sk (Zväz diabetikov Slovenska).


vt

Štítky :

lekari reklama

lekari reklama

lekari reklama

lekari reklama