Očakávaný vysoký nárast počtu zlomenín u pacientov s osteoporózou by sa podľa SOMOK-u nemala brať na ľahkú váhu, a do popredia by sa mala dostať nielen prevencia vzniku tohto ochorenia, jej skorá diagnostika u pacienta, ale aj edukácia ako s ním žiť. „ V prípade pacientov s osteoporózou zomiera napríklad po zlomenine bedra takmer každý štvrtý z nich do jedného roka. Nie je to teda len otázka nižšej kvality života, ale doslova otázka života a smrti, “ upozorňuje prof. MUDr. Juraj Payer, PhD., MPH, FRCP, FEFIM prednosta V. internej kliniky LF UK a Univerzitnej nemocnice Bratislava a prezident Spoločnosti pre osteoporózu a metabolické ochorenia kostí SLS.
Medzinárodné štúdie pritom ukazujú, že na Slovensku je výrazne vyššie riziko zlomeniny u pacientov s touto diagnostikou ako vo väčšine krajín Európskej únie. „ U žien vo veku nad 50 rokov je vyššie riziko zlomeniny už len v Dánsku, Švajčiarku a Švédsku. Naopak, napríklad v Maďarku je toto riziko len na polovičnej úrovni oprosti Slovensku ,“ vysvetľuje prof. MUDr. Juraj Payer. Ako dodáva, výhľad do najbližších rokov nie je veľmi priaznivý, očakáva sa, že počet zlomenín u nás do roku 2034 vzrastie približne o tretinu oproti roku 2019.
Nezanedbateľnou skupinou v rámci výskytu osteoporózy sú pacienti so sekundárnou osteoporózou. Za tú sa považuje osteoporóza, ktorá je spôsobená liečbou, ktorej vplyv má negatívny účinok na kostný metabolizmus, prípadne známym alebo doposiaľ nezisteným ochorením. „ Do tejto skupiny patrí aj cukrovka, ktorá je jedným z najrozšírenejších civilizačných ochorení aj na Slovensku. Pacientom s cukrovkou navyše, napríklad počas hypoglykémie, hrozí aj vyššie riziko pádov a teda aj zlomenín kostí,“ dodáva doc. MUDr. Peter Jackuliak, PhD., MPH, FRCP, FEFIM vedecký sekretár Slovenskej spoločnosti pre osteoporózu a metabolické ochorenia kostí SLS a lekár V. internej kliniky LF UK a UNB.
Kľúčové je v prípade týchto pacientov prevencia. Či už je to pravidelný príjem vitamínu D a vápnika, ale aj cielené včasne denzitometrické vyšetrenia. „ Lekár by mal v prípade pacienta s cukrovkou sledovať príznaky a včas indikovať laboratórne vyšetrenia,“ dodáva doc. MUDr. Peter Jackuliak. Ako dodáva, dôležitá je ale hlavne aj vhodná liečba základného ochorenia, teda cukrovky.
Aj na Slovensku však už čelíme v rámci metabolických ochorení kostí nielen osteoporóze, ale aj raritným ochoreniam. Sem patria napríklad hypofosfázia, teda nedostatok fosfátov v krvi, alebo hypoparatyeróza, čo je nedostatočná produkcia paratyroidného hormónu, ktorý zabezpečuje výmenu vápnika medzi krvou a kosťami. „Hoci ide o raritné ochorenia, teda je tu relatívne malý počet pacientov s týmito ochoreniami, potrebujeme vytvoriť podmienky pre dostupnú modernú liečbu aj týchto ochorení, tak ako je to v prípade osteoporózy,“ upozorňuje doc. MUDr. Martin Kužma, PhD., člen výboru Slovenskej spoločnosti pre osteoporózu a metabolické ochorenia kostí SLS a lekár V. internej kliniky LF UK a UNB .
Skúsenosti so životom s hypoparatyerózou má aj pán Peter zo Žiliny. Toto ochorenie mu bolo diagnostikované v detstve, ako hovorí, najmä vďaka vytrvalosti jeho rodičov. „ Keďže prejav extrémneho stavu, v dôsledku poklesu hladiny vápnika v krvi, sú kŕče ktoré pripomínajú epileptický záchvat, spočiatku dlho lekári riešili túto diagnózu. Až vďaka vytrvalosti môjho otca mi napokon v pražskej nemocnici na Motole diagnostikovali hypoparatyerózu,“ opisuje Peter komplikovanú cestu k samotnej diagnóze.
Dnes už 40-tnik s vlastnou rodinou, Peter sa postupne naučil s týmto metabolickým ochorením kostí žiť. Dnes aktívne športuje s vlastnými deťmi, hoci si samozrejme musí neustále dávať pozor. „ Keďže väčšiu časť života neexistovala liečba na toto ochorenie, v princípe sa stabilizujem doplnkami vápnika, vyžiadalo si to daň aj na obličkách. Dnes už liečba vo svete síce existuje, a to vo forme umelého hormónu, ktorý moje telo neprodukuje, ale na Slovensku nie je dostupná,“ upozorňuje Peter.
Sám vyvinul aktivitu smerom k výrobcovi tohto liečiva, avšak liečba, napríklad podobne ako biologická liečba pre iné ochorenia, stojí ročne desaťtisíce eur. „ Táto liečba by mi umožnila omnoho kvalitnejší život, a výrazne znížila aj zaťaženie organizmu. Keďže toto genetické ochorenie zdedili aj moje deti, hoci aktívne je len u jedného z nich, verím, že čoskoro bude dostupné pre všetkých pacientov,“ dodáva Peter.
******
SVETOVÝ DEŇ OSTEOPORÓZY
Tradícia Svetového dňa osteoporózy vznikla v roku 1997, kedy ho po prvýkrát vyhlásila Medzinárodná nadácia pre osteoporózu (International Osteoporosis Foundation). Od toho času si tento deň každoročne pripomíname 20. októbra. Cieľom iniciatívy je upozorniť celosvetovú verejnosť na dôležitosť prevencie, diagnostiky a liečenia osteoporózy a iných metabolických ochorení kostí. Svetový deň osteoporózy si pripomínajú v 90 krajinách celého sveta, vrátane Slovenska.
ZDROJ: Reputation.sk