Zdravie:Skorá diagnostika a liečba sú kľúčové pre zamedzenie šírenia tuberkulózy Bratislava 24. marca (TASR) - Včasná diagnostika a liečba sú kľúčové pre zamedzenie šírenia tuberkulózy. ...

authorTASR dateVloženie/úprava Pondelok, 25.04.2025 categoryDenné správy commentsČítané 102x

Bratislava 24. marca (TASR) - Včasná diagnostika a liečba sú kľúčové pre zamedzenie šírenia tuberkulózy. Riziko nákazy týmto ochorením je vyššie napríklad u ľudí s oslabenou imunitou. Poukázal na to lekár pneumologicko-ftizeologickej ambulancie Nemocnice Agel Zlaté Moravce Ladislav Solčiansky.
Ako ozrejmil, zdrojom tuberkulóznej nákazy môže byť chorý človek, v menšej miere aj hospodárske zvieratá vylučujúce mykobaktérie. Tuberkulóza sa šíri vzduchom, teda prostredníctvom kvapôčok, ktoré sa uvoľňujú pri kašľaní, kýchaní alebo hovorení infikovaného človeka. Po vdýchnutí baktérií sa môžu usadiť v pľúcach a začať sa množiť.
"U väčšiny ľudí s dobrou imunitou sa baktérie obalia a zostanú neaktívne (latentné), čo znamená, že človek nie je chorý ani nákazlivý. Ak sa však imunita oslabí, napríklad v dôsledku HIV, cukrovky či podvýživy, baktérie sa môžu aktivovať a spôsobiť aktívnu tuberkulózu," vysvetlil lekár. Ohrozenejší sú teda napríklad podvyživení ľudia, ľudia bez domova, migranti z krajín s vysokým výskytom tohto ochorenia, drogovo závislí či starší ľudia. Tuberkulóza je tiež nebezpečná pre diabetikov či onkologických pacientov.
Podobne ako pri iných infekčných ochoreniach, aj pri tuberkulóze je zásadná včasná diagnostika. "Pľúcnu tuberkulózu diagnostikujeme RTG vyšetrením pľúc," povedal Solčiansky. Liečba ochorenia trvá šesť až deväť mesiacov a jej základom sú antituberkulotiká v kombinácii s inými antibiotikami. "Je nevyhnutné, aby pacienti brali lieky až do konca lekárom určenej doby. V opačnom prípade sa ochorenie môže zopakovať a pacient ho môže znova šíriť medzi zdravých ľudí," zdôraznil odborník.
Tuberkulóza je infekčné ochorenie spôsobené baktériou mykobaktérium tuberculosis. Najčastejšie postihuje pľúca, ale môže zasiahnuť aj iné orgány, ako sú lymfatické uzliny, kosti, mozog či obličky. Pľúcna forma sa prejavuje zvýšenou teplotou, niekoľko týždňov trvajúcim kašľom, v pokročilých štádiách sa objaví vykašliavanie krvi, nočné potenie, zvýšená únava, nechutenstvo aj chudnutie.


rt tur

Štítky :