Bratislava 31. decembra (TASR) - Jednorazová otrava alkoholom sa môže skončiť až smrťou. Ak sa intoxikovaná osoba nepreberá a má problémy s dýchaním, je nutné privolať odbornú zdravotnícku pomoc. Pre TASR to uviedla vedúca úseku komunikácie Záchrannej zdravotnej služby (ZZS) Bratislava Darina Schreková.
"Otrave alkoholom najlepšie predídete prevenciou. Teda nepiť alebo piť s mierou," uviedla Schreková. Upozornila, že ak jedinec intoxikovaný alkoholom javí ťažké známky opitosti, je spavý a neudrží koncentráciu, je vhodné uložiť ho na bok, aby sa nezadusil zvratkami. Podotkla, že z ľahšej formy otravy alkoholom je možné dostať sa spánkom, dostatkom tekutín či pohybom na čerstvom vzduchu. Pomôcť môže aj striedavé sprchovanie studenou a vlažnou vodou.
Schreková ozrejmila, že bratislavskí záchranári vyrážajú počas silvestrovskej noci najčastejšie k rôznym druhom poranení, ktoré vznikajú v súvislosti s oslavami vítania nového roka. Silvestrovská noc sa podľa jej slov často vyznačuje aj výjazdami k pacientom s psychickými problémami spôsobenými nadužívaním alkoholu.
Schreková ďalej priblížila, že počas silvestrovských osláv treba dávať pozor aj pri manipulácii s pyrotechnikou. Nevyhnutné je používať iba certifikované výrobky a dôsledne dodržiavať pokyny výrobcu. Pyrotechnika sa podľa jej slov nesmie zapaľovať v rukách ani v blízkosti ľudí, budov či stromov. "Ak pyrotechnika nevybuchne, nesnažte sa ju odpaľovať opakovane, pretože môže byť nebezpečná," dodala.
Ako doplnila, ak vznikne požiar, je dôležité dostať zraneného do bezpečia. Ak horia šaty postihnutého, záchranári odporúčajú uložiť ho na zem a oheň uhasiť nehorľavým materiálom. Odev, ktorý je prilepený na pokožke, sa nesmie nikdy odstraňovať. "Popálené miesto podržte pod tečúcou studenou vodou aspoň desať až 20 minút. Priložte sterilný obväz a prikryte čistou tkaninou. Na popáleniny nedávajte žiadne krémy, maslo, vajíčka ani horčicu," ozrejmila.
dah tur