VšZP spustila skríningovú mamografiu pre ženy vo veku od 45 do 49 rokov Bratislava 1. apríla (TASR) - Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) spustila od utorka v certifikovaných skríningových ...

authorTASR dateVloženie/úprava Utorok, 24.04.2025 categoryDenné správy commentsČítané 75x

Bratislava 1. apríla (TASR) - Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) spustila od utorka v certifikovaných skríningových mamografických pracoviskách skríningovú mamografiu pre ženy vo veku od 45 do 49 rokov (vrátane). Dáta poisťovne dlhodobo ukazujú, že Slovenky prevenciu výrazne zanedbávajú. Rovnako tak klesá počet mamografických vyšetrení zrealizovaných na základe pozvánky od zdravotnej poisťovne. TASR o tom informovala hovorkyňa VšZP Danka Capáková.
Ako ďalej priblížila, cieľom onkologického skríningu je zachytiť ochorenie v jeho včasnom štádiu, prípadne ešte pred samotným vypuknutím, v tzv. predrakovinovom stave. „Pozvánku cez e-pobočku, resp. mobilnú aplikáciu poisťovne dostanú poistenky, ktoré nechodia na pravidelné prehliadky, a teda takýto skríning im môže zachrániť život. Výhodou je, že v takomto prípade nepotrebujú žiadanku od svojho lekára. Ako žiadanka slúži samotná pozvánka, čo uľahčí dostupnosť vyšetrenia,“ vysvetlila Capáková.
Pripomenula, že z dôvodu zmeny legislatívy od júla tohto roka bude mamografický skríning realizovaný u žien vo veku od 45 do 74 rokov. Štátna poisťovňa však umožňuje absolvovať certifikovanú mamografiu pre mladšie ženy už v predstihu. „Na skríning dostane pozvánku viac ako 22.000 poistenkýň, ktoré za posledné tri roky neabsolvovali mamografické vyšetrenie. Výhodou je, že v takomto prípade nepotrebujú poistenky žiadanku od svojho lekára. Ako žiadanka slúži samotná pozvánka, čo uľahčí dostupnosť vyšetrenia,“ uviedla hovorkyňa.
Objasnila však, že ženy vo veku 45 až 49 rokov (vrátane), ktoré nemajú aktivovanú e-pobočku alebo mobilnú aplikáciu a neboli na mamografickom vyšetrení viac ako dva roky, môžu požiadať svojho všeobecného lekára alebo gynekológa o žiadanku na toto vyšetrenie. Prípadne žiadanku môže vystaviť rádiológ z certifikovaného mamografického pracoviska, ktoré si žena vyberie na skríning rakoviny prsníka. Zoznam certifikovaných mamografických pracovísk nájdu na stránke Všeobecnej zdravotnej poisťovne.
Množstvu žien je podľa VšZP diagnostikovaná rakovina prsníka až v pokročilom štádiu, čoho dôsledkom je, že v priemere 300 žien ročne zomrie na Slovensku zbytočne. „Skríningové mamografické vyšetrenie je v súčasnosti jediné, vďaka ktorému je možné zachytiť už včasné štádium ochorenia, kedy má nádor iba niekoľko milimetrov, resp. aj tzv. predrakovinové štádium. Rakovina prsníka je tak veľmi dobre liečiteľná bez veľkého operačného zásahu a v mnohých prípadoch aj bez chemoterapie či rádioterapie,“ doplnila hovorkyňa.


luf mj

Štítky :