Viacerí zástupcovia sektora súhlasia, že isté požiadavky LOZ vyžadujú diskusiu Bratislava 18. decembra (TASR) - Viacerí zástupcovia sektora súhlasia s ministrom zdravotníctva Kamilom Šaškom (Hlas-SD), ...

authorTASR dateVloženie/úprava Streda, 19.01.2025 categoryDenné správy commentsČítané 169x

Bratislava 18. decembra (TASR) - Viacerí zástupcovia sektora súhlasia s ministrom zdravotníctva Kamilom Šaškom (Hlas-SD), aby sa niektoré požiadavky Lekárskeho odborového združenia (LOZ) riešili v prvom kvartáli roku 2025 a netlačilo sa na ich prijatie do konca tohto roka. Ide napríklad o otázku opravy Zákonníka práce, personálnych normatívov, nepretržitého poskytovania zdravotnej starostlivosti či trestnoprávnej zodpovednosti riaditeľov nemocníc. Vyplýva to z ich vyjadrení po stredajšom stretnutí k odpočtu memoranda na Ministerstve zdravotníctva SR.
"Ide o rozsiahle zmeny, ktoré nie sú riadne rozdiskutované, zanalyzované, nie sú jasné dosahy, či už personálne, alebo finančné, a takto by sa zákony vo všeobecnosti, nielen v zdravotníctve, ktoré je obzvlášť senzitívne, nemali robiť," povedal prvý viceprezident Asociácie nemocníc Slovenska a viceprezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR Igor Pramuk. Podotkol, že tlak odborárov v tejto veci podľa neho značí skôr snahu o nedohodu. "Ale krivdil by som, lebo aj v tomto dochádza k miernym posunom," dodal.
Spoločne s riaditeľom Asociácie štátnych nemocníc SR Mongim Msollym napríklad v súvislosti s požiadavkou o trestnoprávnej zodpovednosti riaditeľov nemocníc poukázali na to, že riaditelia nemôžu byť trestaní, keď sám štát hovorí, že lekárov a sestier je nedostatok.
Nerozumejú ani požiadavke o zabezpečení nepretržitého poskytovania zdravotnej starostlivosti. "Požiadavka je, aby lekári mali rozvrh pracovného času trikrát osem hodín," priblížil Msolly. Lekári by teda nechodili do bežných služieb, ale striedali sa po ôsmich hodinách ako v bežnej práci. Šéfovia asociácií sa zhodujú, že to nie je možné manažérsky zvládnuť, najmä z hľadiska nedostatku personálu. Problematické by to bolo podľa ich slov najmä pri niektorých odbornostiach. "Je to náročný proces, čo sa týka zabezpečenia počtu lekárov, ale zároveň aj ostatného personálu, nielen lekárov, ale aj sestier," ozrejmil Msolly.
Prezident Slovenskej lekárskej komory Jaroslav Šimo dodal, že takúto požiadavku doteraz nezaznamenali ani od samotných lekárov. "Takúto požiadavku sme my doteraz nikdy nezaznamenali, ani od našich členov, alebo aj všeobecne od lekárov. Bolo už povedané, že možno by sa to dalo aplikovať v špeciálnych situáciách, možno na urgentoch alebo dajme tomu na jednotkách intenzívnej starostlivosti, ale vo všeobecnosti si myslím, že doterajší systém overený desaťročiami, keď lekári slúžia, netreba meniť," povedal.
Minister zdravotníctva v stredu zástupcom sektora i médiám predstavil odpočet plnenia požiadaviek lekárskych odborárov. Po rokovaní vlády by mala byť podľa neho splnená väčšina. Štyri body zostávajú nedoriešené, pretože podľa ministra vyžadujú diskusiu a riadny legislatívny proces. Vládnym uznesením sa chce zaviazať k ich plneniu v prvom kvartáli roku 2025. Odborári apelujú, aby boli zmeny prijaté do konca tohto roka. Okrem toho zostáva nevyriešená otázka platov.


rt ryb

Štítky :