ÚNSS: Braillovo písmo na mnohých miestach absentuje Bratislava 3. januára (TASR) - Braillovo písmo, ktoré patrí k základnej gramotnosti nevidiacich a slabozrakých ľudí, ...

authorTASR dateVloženie/úprava Piatok, 16.01.2025 categoryDenné správy commentsČítané 77x

Bratislava 3. januára (TASR) - Braillovo písmo, ktoré patrí k základnej gramotnosti nevidiacich a slabozrakých ľudí, na mnohých miestach absentuje. Uviedla to Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska (ÚNSS) v súvislosti s piatkovým 200. výročím vzniku tohto písma. Spomenula aj svoje aktivity zamerané na výučbu jeho čítania a písania. TASR o tom informovala PR manažérka únie Eliška Fričovská.
"Braillovo písmo by sa mohlo viac vyskytovať vo verejnom priestore, na rôznych produktoch či v rámci služieb," skonštatoval podpredseda ÚNSS a hlavný koordinátor Slovenskej autority pre Braillovo písmo Michal Tkáčik. Aby mohlo písmo naďalej napĺňať svoj potenciál, je podľa neho dôležité nielen to, aby boli nevidiaci a slabozrakí gramotní, ale zároveň mali praktické možnosti písmo využívať.
Ako podotkla riaditeľka ÚNSS Tatiana Winterová, ovládanie braillu považuje únia za základnú gramotnosť ľudí so zrakovým postihnutím. "Preto podporujeme u klientov záujem naučiť sa hmatové písmo. Tí, ktorí ho už ovládajú, sa môžu naučiť pracovať s braillovým riadkom alebo používať Braillovo písmo v mobilnom telefóne," doplnila.
Tkáčik priblížil, že nevidiaci majú možnosť využívať elektronické braillové displeje prepojené s počítačmi a mobilnými zariadeniami. Tie podľa neho umožňujú nevidiacim získať okamžitý prístup k digitálnym textom a internetovým zdrojom.
Šestnásťročný Louis Braille vytvoril v roku 1825 jedinečný systém uloženia bodov do braillových buniek, šestíc, z ktorých možno vytvoriť až 64 rôznych kombinácií znakov. Používajú sa pritom aj takzvané prefixy. Ide o špeciálne znaky meniace význam jedného alebo viacerých za nimi nasledujúcich znakov.


lul gra

Štítky :