Radíme: Pri epileptickom záchvate je rizikové vkladať pacientovi ruky do úst Bratislava 16. apríla (TASR) - Pri epileptickom záchvate je rizikové vkladať pacientovi ruku do úst ...

authorTASR dateVloženie/úprava Streda, 20.04.2025 categoryDenné správy commentsČítané 51x

Bratislava 16. apríla (TASR) - Pri epileptickom záchvate je rizikové vkladať pacientovi ruku do úst či snažiť sa mu vytiahnuť jazyk. Dôležité je odstrániť z okolia všetky nebezpečné predmety, prípadne pacientovi podložiť hlavu niečím mäkkým. Na sociálnej sieti na to poukázal Slovenský Červený kríž (SČK).
„Nebráňte kŕčom, sú veľmi silné. Ak sa ho budete snažiť fixovať, môžete mu spôsobiť poškodenie chrbtice až zlomeniny,“ doplnil SČK. Záchranku je podľa neho potrebné volať, ak ide o prvý záchvat postihnutého, ak trvá viac ako 15 minút, ak je príliš silný alebo sa opakuje, alebo ak pri páde došlo k úrazu hlavy, chrbtice či inému poškodeniu.
Odborníci ozrejmili, že po odznení záchvatu môže byť človek zmätený, nepokojný, vyčerpaný a mať stratu pamäti. Odporúča sa uložiť ho do stabilizovanej polohy na bok. „Zostaňte pri ňom do nadobudnutia úplného vedomia. Až vtedy mu môžete ponúknuť trochu tekutiny, prípadne užiť mimoriadnu dávku lieku proti epilepsii, ak ho má pri sebe,“ doplnil SČK. Ak treba, radí ošetriť pacientovi poranenia vzniknuté pri páde. Približne do hodiny od odznenia záchvatu by mal byť podľa SČK postihnutý opäť schopný bežnej činnosti.
Slovenský Červený kríž priblížil, že epileptický záchvat sprevádza náhle bezvedomie s pádom na zem, pri ktorom môže postihnutý chrčať či vydávať neartikulované zvuky. Dochádza uňho k prehnutiu celého tela a následným rytmickým kŕčovitým zášklbom svalov. „Tie sú najviditeľnejšie na končatinách a môžu trvať niekoľko sekúnd až minút,“ spresnil SČK. Na perách sa pacientovi tvorí pena a môžu zmodrieť, rovnako ako iné sliznice a koncové časti tela. Môže dôjsť aj k samovoľnému úniku moču aj stolice.



rt ima

Štítky :