Bratislava 8. októbra (TASR) - Prezident SR Peter Pellegrini vyzýva vládu SR na začatie rokovaní so zdravotníkmi k návrhu konsolidačných opatrení. Deklaroval, že od nich bude závisieť aj jeho prípadný podpis legislatívy. Uviedol to po utorkovom rokovaní so zástupcami zdravotníckeho sektora. Tí ho mali podľa jeho slov požiadať, aby návrh v súčasnom znení nepodpísal. Upozornil najmä na kritiku zámeru spomaliť valorizáciu platov zdravotníkov v rámci konsolidácie.
"Ja som im dal prísľub ako ľuďom, ktorí sa starajú o zdravie občanov SR a každý deň slúžia pri lôžkach pacientov a liečia ich v ambulanciách, že do posledného dňa, ktorý zostáva mne ako prezidentovi na podpis alebo vrátenie zákona, budem veľmi pozorne sledovať, či prebiehajú alebo neprebiehajú intenzívne rokovania s vládou SR, či sa podarí alebo nepodarí nájsť kompromis, ktorý by pomohol situáciu zmierniť, a podľa toho sa zachovám aj pri definitívnom rozhodnutí, či v konkrétnych častiach napríklad týkajúcich sa konsolidácie na úkor zdravotníctva zákon vrátim, alebo ho podpíšem," poznamenal.
Hlava štátu apelovala na vládu, aby sa so zdravotníkmi snažila nájsť dohodu. "Vyzývam vládu a žiadam ju, aby sa snažila o kompromis, aby ho v najbližších dňoch verejnosti oznámila. V prípade, že sa tak nestane a v prípade, že napätie v spoločnosti bude pretrvávať, ba bude narastať, budem nútený toto zobrať do úvahy pri definitívnom rozhodnutí o tom, či zákon v nejakej časti do parlamentu vrátim," dodal. Zdravotníkov požiadal o ústretovosť a ochotu nájsť kompromis.
Pellegrini pritom poukázal na nutnosť konsolidácie verejných financií. "Niekoľko posledných rokov veľkého šafárenia a extrémneho zadlženia SR si, žiaľ, vyžaduje aj zásadné rezy vo verejných financiách tak, aby sa Slovensko opäť ozdravilo," povedal. Myslí si však, že vládny kabinet v niektorom sektore nemusí rozpočet znižovať výrazne a môže tak demonštrovať, že je jeho prioritou. "Ja si myslím, že zdravie SR a stav slovenského zdravotníctva v dnešnej náročnej dobe prioritou vlády byť musí," uviedol.
Za najvhodnejší v rámci konsolidácie nepovažuje najmä návrh spomalenia valorizácie platov zdravotníkov. Poukázal pri tom, že zdravotníci krok vnímajú ako destabilizačný. Strácajú podľa jeho slov dôveru, že sa bude pokračovať v dohodnutých parametroch zlepšovania ich životnej úrovne. Upozornil na to, že pokiaľ nepríde k úprave konsolidačného balíčka, možno očakávať podávanie výpovedí zdravotníkov z nadčasov a hrozil by kolaps poskytovania zdravotnej starostlivosti na Slovensku.
akb tur