Bratislava 21. januára (TASR/OTS) - Hoci mliečne zúbky vypadnú a nahradia ich trvalé, je dôležité starať sa správne o zubnú hygienu našich detí od prvého prerezaného mliečneho zúbka. Ak zanedbáte zubný kameň u svojich detí, môže vážne ohroziť ich zdravie. Farmaceut Viktor Čaniga z lekárne Dr. Max v Žiari nad Hronom vám vysvetlí, ako vyzerá zubný kameň a aké komplikácie spôsobuje, ako ho odstrániť a predstaví aj techniky správneho čistenia zúbkov.
Zubný kameň vs. zubný povlak
Rozdiel medzi zubným kameňom a povlakom je v tom, že zubný povlak si môžete predstaviť ako mäkký, lepivý, žltobiely film, ktorý je tvorený na začiatku najmä slinami a zvyškami potravy, neskôr sa na ňom začnú množiť baktérie. Tie produkujú rôzne škodlivé látky (napríklad kyseliny), ktoré môžu ničiť zubnú sklovinu a viesť k tvorbe zubného kazu. Zubný povlak sa vytvára logicky najmä na miestach, ktoré nie sú pravidelne a dostatočne čistené. Naše sliny okrem iného obsahujú aj látky, ako napríklad fosforečnany, ktoré dokážu mineralizovať zubný povlak, a tým meniť jeho štruktúru na takzvaný zubný kameň. Tento proces trvá väčšinou asi týždeň, ale v niektorých prípadoch k tomu môže dôjsť aj oveľa skôr, a to za deň či dva. Preto sa odporúča dôkladne si vyčistiť zuby minimálne raz denne.
„Ak sa zubný kameň včas neodstráni, môže dôjsť k výraznému zhrubnutiu na rozhraní zubnej skloviny a ďasna, čo môže viesť až k zápalu ďasien – gingivitíde. Tá sa prejavuje opuchom, začervenaním a zvýšenou krvácavosťou,“ tvrdí Viktor Čaniga z Dr. Max. Ďalšie štádium môže skončiť až parodontitídou, čo je ochorenie závesného aparátu zubov. U malých detí je našťastie toto ochorenie vzácne, no o to komplikovanejšia je terapia. Poškodenie mliečneho chrupu môže mať v budúcnosti vplyv aj na trvalý chrup.
Odstránenie zubárom alebo hygienikom
Zubný kameň vie spoľahlivo a bezpečne odstrániť len zubný lekár, respektíve dentálny hygienik. Ten pomocou špeciálneho ultrazvukového prístroja dokáže oddeliť vápenaté usadeniny od povrchu zubov. Správnou prevenciou vzniku zubného kameňa je samozrejme správna technika čistenia zubov a jej pravidelnosť. U detí je tiež dôležité obmedziť sladené nápoje a nahradiť ich čistou vodou.
Starostlivosť o mliečne zuby
Správna starostlivosť o zuby dieťaťa je veľmi dôležitá a zodpovedná úloha rodiča. Začať by sa malo už po prerezaní prvého mliečneho zúbka. Vytvorenie návyku a pravidelnosti býva spočiatku náročné, no rozhodne sa oplatí vytrvať a nepoľaviť. „Získanie a udržanie návyku čistenia zubov môžu uľahčiť aj malé detaily, ako napríklad farebná kefka s motívom obľúbeného zvieratka alebo rozprávkovej postavičky. Niektoré deti sa radi na čistení zubov podieľajú aktívne, a preto im pomôže mať v ruke ďalšiu kefku, ktorou si zúbky "dočistia" alebo vyčistia na oplátku zuby rodiča. Pomôcť môžu aj príbehy či pozeranie krátkeho videa počas čistenia. Kreativite rodiča sa medze nekladú,“ vymenúva farmaceut z Dr. Max. Veľmi obľúbené sú v poslednej dobe sonické kefky, ktoré svojím vibračným pohybom dokážu veľmi efektívne odstraňovať zubný povlak. Obsahujú dokonca časovače či senzory, ktoré zabezpečia kvalitné a šetrné vyčistenie zubov. Navyše k nim výrobcovia poskytujú rôzne aplikácie, ktoré dieťa navigujú kde, ako a koľko si má zuby čistiť, prípadne ho odmenia za vytrvalosť.
Ako na správne čistenie
Ako už bolo spomenuté, zo začiatku je vhodnejšie zautomatizovať čistenie zubov raz denne dôkladne a keď to dieťa bude zvládať, môže sa pridať aj ranné čistenie, prípadne aj častejšie po každom jedle. Vhodné sú detské zubné pasty s nižším obsahom fluoridov, ktoré chránia zubnú sklovinu pred vznikom zubného kazu. Väčšina dnešných detských zubných pást má prispôsobené zloženie, takže nevadí, ak by aj časť pasty dieťa prehltlo. Pokiaľ ale dieťa zvykne prehĺtať pastu vo väčších množstvách, sú vhodnejšie pasty, prípade špeciálne zubné gély bez fluoridov, ktoré sú pri častejšom požívaní bezpečnejšie.
Zásady správneho čistenia zubov spočívajú v tom, že:
• Samotné čistenie by malo trvať aspoň dve minúty. Ideálne je, keď si dieťa umýva zuby spolu s rodičom a vytvorí si z tejto činnosti rituál.
• Dieťa by malo stáť počas čistenia pred zrkadlom, rodič by mal stáť za ním a viesť mu jeho ruku s kefkou.
• Zubnú kefku by si malo dieťa vymeniť najneskôr po troch mesiacoch a po každej infekčnej chorobe.
• Kefkou by sme mali prechádzať všetkými smermi po celej ploche zubu a tiež jemnými krúživými pohybmi masírovať ďasná, a to aj z vonkajšej aj vnútornej strany. Pre ešte príjemnejšie a efektívnejšie masírovanie ďasien môžeme použiť aj gumené kefky, alebo kefky, ktoré sa dajú nasadiť na prst.
• Horné zuby sa čistia od ďasien smerom na dol, dolné zase opačne.
• Po vyčistení zubov by mal rodič zuby dočistiť jednozväzkovou kefkou a to ideálne až do veku 10 rokov.
• Zubné kazy sa často objavujú v ťažko dostupných medzizubných priestoroch, a preto môžete tieto oblasti vyčistiť medzizubnou kefkou, prípadne zubnou niťou.
UPOZORNENIE: Upozorňujeme odberateľov, že materiály označené skratkou OTS sú poskytované v rámci Originálnej textovej služby a za ich obsah nesie zodpovednosť zadávateľ.