Odvtedy sa zachránil zrak miliónov ľudí.
Bratislava 28. novembra (TASR/OTS) - Pred 75 rokmi došlo k prevratnému medicínskemu pokroku, ktorý dnes zachraňuje zrak miliónom ľudí. Tento vynález je výsledkom práce Sira Harolda Ridleyho, ktorý ako prvý vykonal implantáciu umelej vnútroočnej šošovky. Revolúcia spočívala v tom, že umelá šošovka nahradila prirodzenú bez toho, že by bolo nevyhnutné mať okuliare napríklad s 25 dioptriami. Operácia sivého zákalu s implantáciou vnútroočnej šošovky, ktorá spočíva v nahradení zakalenej šošovky umelou, je najčastejším chirurgickým zákrokom očí na svete a na Slovensku. Vnútroočná šošovka dokáže dnes zlepšiť videnie, odstrániť dioptrie alebo astigmatizmus.
Britský oftalmológ Harold Ridley v roku 1949 v Londýne po prvýkrát odstránil pacientovi zakalenú šošovku. Neskôr úspešne implantoval VOŠ (vnútroočnú šošovku) za dúhovku. „Prvá umelá vnútroočná šošovka bola vyrobená z plexiskla. Sir Ridley dostal tento geniálny nápad, keď pozoroval zranenia očí anglických pilotov RAF počas druhej svetovej vojny. Viacerým z nich sa do oka dostala črepina z kokpitu, ktorý bol vyrobený z plexiskla. Pozoruhodné bolo, že to nespôsobilo žiadny zápal, plast ostal priesvitný a oko bolo úplne pokojné, napriek tomu že sa doň dostal cudzí predmet. Tak mu napadlo použiť tento materiál na vyrobenie vnútroočnej šošovky,“ opisuje vznik prvých vnútroočných šošoviek MUDr. Radovan Piovarči, primár očnej kliniky NeoVízia Bratislava. Operácie vnútroočných šošoviek boli úspešné, ale niektoré z týchto operácií prebehli s komplikáciami. Objavili sa problémy v podobe zápalov či dislokácie, teda umiestnenie šošovky mimo optickej osi oka.
Mäkké šošovky: Menší rez, lepší výsledok
Sivý zákal, známy aj ako katarakta, je dnes najčastejšou príčinou slepoty na svete, najmä v rozvojových oblastiach, kde je prístup k liečbe obmedzený. Vynález umelej hmoty vnútroočnej šošovky mal preto obrovský význam, lebo umožnil pacientom aj po odstránení vlastnej šošovky vidieť aj v neskorších fázach života. Prvá moderná operácia katarakty sa udiala už v 18. storočí v podobe extrakcie sivého zákalu. Operácia katarakty tak patrí medzi najstaršie operácie na svete. Ďalší prelomový bod bol v 20. storočí, kedy prišiel vynález mäkkých vnútroočných šošoviek. „Veľký pokrok znamenal najmä objav mäkkých vnútroočných šošoviek, ktoré sa vo svete objavili na prelome 70. a 80. rokov 20. storočia. Najprv išlo o silikónové VOŠ, ktoré boli prvýkrát použité klinicky v roku 1978,“ upresňuje históriu Jan Suchomel. Vďaka novému mäkkému akrylátu, ktorý je najmodernejším materiálom pre výrobu VOŠ, už nie je potrebné robiť veľký rez. Pre odstránenie zakalenej šošovky a vloženie vnútroočnej umelej šošovky stačí iba drobný otvor. „Dnes je metódou operácie sivého zákalu fakoemulsifikácia – malý rez vo veľkosti 2–2,5 mm, riedenie šošovky ultrazvukom, odsatie mäkkých šošovkových hmôt aspiráciou a implantácia mäkkej, najčastejšie hydrofóbnej, vnútroočnej šošovky do šošovkového púzdra. Rana sa iba hydratuje, nešije sa, takže pooperačný astigmatizmus je minimálny,“ vysvetľuje primár MUDr. Piovarči.
Laser nahradil skalpel a priniesol šetrný prístup k liečbe
V súčasnosti sa používajú umelé akrylátové vnútroočné šošovky, ktoré sa do oka implantujú zrolované. Vďaka tomu je rez, ktorým chirurgovia šošovku implantujú, skutočne minimálny. Tento postup robí celú operáciu menej invazívnou, a pacienti už nemusia zostať v nemocnici ani mať oči obviazané. Ešte v 80. rokoch trvala hospitalizácia po operácii 2 týždne a pacient musel ležať s obviazanými očami na lôžku. Zákrok sa dnes vykonáva ambulantne, takže pacient po operácii po krátkom odpočinku môže ísť domov. „Nič sa nešije, takže pacient hneď na druhý deň po operácii vidí. Dnes máme k dispozícii celú škálu vnútroočných šošoviek. Záleží na tom, akú šošovku odporučí lekár pacientovi na základe zdravotného stavu a čo si pacient vyberie. Ako základnú šošovku pacientom odporúčame minimálne asferickú, jednoohniskovú so žltým filtrom, ktorý chráni sietnicu. Pokiaľ ma pacient astigmatizmus, tak vždy odporúčame torické varianty šošoviek, ktoré ho korigujú. Pre pacientov, ktorí chcú znížiť závislosť na okuliaroch, máme k dispozícii trifokálne šošovky alebo šošovky s predĺženou hĺbkou videnia (EDoF). Tieto šošovky umožňujú vidieť do diaľky, na strednú vzdialenosť a funkčne do blízka. Všetky prémiové šošovky (asferické, EDoF aj trifokálne) sú tiež dostupné v torickej variante, ktorá koriguje astigmatizmus, takže chybu zakrivenia rohovky. Vďaka tomu nemusia pacienti s astigmatizmom nosiť po operácii okuliare s cylindrickými sklami,“ hovorí MUDr. Piovarči. Ročne na Očnej klinike NeoVízia na Slovensku zoperujú až 5000 spokojných pacientov. Implantácia vnútroočných šošoviek sa dá vykonať aj s asistenciou femtosekundového laseru LenSx, ktorý umožňuje priebeh operácie bez použitia skalpelu. Zákrok je veľmi šetrný a rekonvalescencia veľmi rýchla. Laser LenSx sa používa na pobočke NeoVízie v Bratislave.
Vnútroočná šošovka rieši aj „chorobu krátkych rúk“
Prémiové vnútroočné šošovky (trifokálne alebo s predĺženým ohniskom) dokážu okrem sivého zákalu korigovať aj krátkozrakosť, ďalekozrakosť a astigmatizmus. Tieto šošovky sa okrem pacientov so sivým zákalom využívajú aj u ľudí s presbyopiou v kombinácii s ďalšou očnou chybou. Presbyopia sa zvyčajne objavuje po 45. roku života. Tento stav sa prejavuje zhoršenou schopnosťou zaostriť na blízke objekty. Vďaka metóde PRELEX, pri ktorej je pôvodná očná šošovka nahradená prémiovou vnútroočnou šošovkou korigujúcou presbyopiu, je možné výrazne znížiť potrebu okuliarov. Táto technika je obzvlášť užitočná pre pacientov, ktorí trpia krátkozrakosťou alebo ďalekozrakosťou. V staršom veku sú nútení striedať okuliare na diaľku a na čítanie, alebo nosiť multifokálne šošovky. Pacienti s implantovanou umelou šošovkou sa už nemusia obávať rozvoja sivého zákalu v budúcnosti, lebo ich prirodzená šošovka bola odstránená. „Počas metódy PRELEX očný chirurg implantuje multifokálne vnútroočné šošovky. Pomocou nich je možné odstrániť akýkoľvek počet dioptrií do blízka aj do diaľky. Trendom sú tiež trifokálne šošovky. Tie poskytujú špeciálne pohodlie pacientom, ktorí pracujú dlhé hodiny na počítači a potrebujú perfektné videnie nielen na čítanie a do diaľky, ale aj na strednú vzdialenosť,“ opisuje primár MUDr. Radovan Piovarči.
Nepodceňujte kvalitu šošoviek, sú na celý život
Výber správnej vnútroočnej šošovky je zásadné rozhodnutie, pretože umelá šošovka zostáva v oku po zvyšok života. Jej odstránenie je potrebné len vo výnimočných prípadoch. Preto je nevyhnutné dôkladne sa oboznámiť s informáciami o šošovke. Z hľadiska výsledku operácie je vhodnejšie, aby prebehla v iný deň ako vyšetrenie. Vytvorí sa tak dostatočný priestor na správny výber tej najvhodnejšej šošovky. „Pacient by sa mal vždy pred operáciou zaujímať o kvalitu implantátu. Mal by si predovšetkým preveriť materiál, a odporúčam tiež opýtať sa na výrobcu šošoviek a overiť si jeho renomé. Napovedať môže aj krajina pôvodu výroby šošoviek," vymenúva MUDr. Piovarči, na aké otázky sa zamerať pri diskusii s očným lekárom pred operáciou. „Na našich klinikách NeoVízia používame vždy originálne šošovky ICL EVO od spoločnosti STAAR," dodáva primár.
Aké vnútroočné šošovky sú v súčasnosti na výber?
- Jednoohniskové (monofokálne): Zaisťujú ostrý zrak na jednu vzdialenosť – buď do diaľky alebo do blízka. Implantácia týchto šošoviek je pacientom so sivým zákalom hradená z verejného zdravotného poistenia.
- Torické: Korigujú súčasný astigmatizmus. Torické šošovky môžu byť monofokálne, ale aj trifokálne alebo s predĺženou hĺbkou ostrosti.
- Asferické: Povrch sa viac podobá tvaru a optickým vlastnostiam naturálnej šošovky mladého človeka, zlepšujú napríklad videnie za horších svetelných podmienok.
- Trifokálne: Umožňujú ostré videnie do blízka, na strednú vzdialenosť (napr. monitor počítača) aj do diaľky. Pacient sa tak úplne zbaví nosenia okuliarov.
- S predĺženou hĺbkou ostrosti videnia (EDoF - Extended Deep of Focus): Umožňuje ostré videnie do diaľky aj na strednú vzdialenosť a funkčné videnie do blízka. Vďaka špeciálnej technológii je vhodná aj pre pacientov, ktorí z rôznych dôvodov nemôžu mať trifokálnu šošovku.
Očné kliniky NeoVízia
Sieť očných kliník NeoVízia sa stará o zrak svojich pacientov od roku 2008, kedy bola založená prvá očná klinika v Brne. V roku 2010 sa spoločnosť rozšírila na Slovensko, kde vznikla dcérska klinika NeoVízia v Bratislave. Neskôr sa sieť rozšírila o pobočky v Českom Těšíne a Poprade, očné ambulancie v Prahe, Brne, Újezd pri Brne, Trnave a Ružomberku. NeoVízia v súčasnosti predstavuje jednu z najväčších česko-slovenských sietí očných kliník. Poskytuje široké spektrum ambulantnej a chirurgickej očnej starostlivosti. NeoVízia má zároveň pre svojich pacientov k dispozícii aj sieť vlastných optík. Patrí tiež medzi priekopníkov v zavádzaní nových technológií. V roku 2022 ako prvá v krajine začala vykonávať operácie SMILE PRO® pomocou VISUMAX 800, najrýchlejšieho femtosekundového lasera na svete. V roku 2023 ako prvá vykonala implantáciu vnútroočnej fakickej šošovky ICL EVO Viva. Dlhodobo je to najčastejšie implantovaná šošovka v Slovenskej republike. Spoločnosť získala aj množstvo ocenení v rôznych súťažiach. Opakovane získala titul Superbrands, Ordinácia roka a česká NeoVízia ocenenie Českých 100 Nejlepších. NeoVízia je už viac ako 10 rokov hrdým držiteľom certifikátu kvality ISO 9001. Ako jediné zdravotnícke zariadenie už po siedmykrát získalo ocenenie Superbrands, čím si potvrdilo status najobľúbenejšej a najoceňovanejšej očnej kliniky na Slovensku.
UPOZORNENIE: Upozorňujeme odberateľov, že materiály označené skratkou OTS sú poskytované v rámci Originálnej textovej služby a za ich obsah nesie zodpovednosť zadávateľ.