Bratislava 28. novembra (TASR/OTS) – Zimné mesiace prinášajú zvýšené riziko pádov, ktoré môžu mať pre seniorov vážne následky. Šmykľavé chodníky, povrchy pokryté ľadom či sneh predstavujú nebezpečnú prekážku. Pre starších ľudí, ktorých kosti sú krehkejšie a reflexy pomalšie, je každé takéto zaváhanie potenciálnou hrozbou úrazu. Prevencia pádov je preto kľúčová, aby si aj seniori mohli užívať zimu bezpečne a bez obáv. Farmaceutická laborantka z Dr. Max Tatiana Kocúrková zhrnula praktické rady, ako predchádzať pádom, čo robiť v prípade úrazu a ako podporiť rekonvalescenciu pomocou produktov z lekárne.
Riziko pádu počas zimy u seniorov je možné minimalizovať viacerými spôsobmi. Základom je výber správnej obuvi – seniori by mali nosiť topánky s protišmykovou podrážkou a dobrou oporou. Obuv by mala byť pohodlná, pevná a dostatočne izolujúca, aby udržala nohy v teple. Ak má senior vo vašom okolí problém s rovnováhou, sú vhodné zdravotné pomôcky s kolieskami alebo paličky vybavené so špeciálnymi hrotmi proti šmyku. Znížiť riziko pádov môžu pravidelný pohyb, cvičenie na rovnováhu a posilňovanie svalov. Zimné mesiace sú charakteristické pre skoré stmievanie, a preto by mali mať seniori kvalitné osvetlenie nielen v domácnosti, ale aj na exteriérových schodíkoch či v okolí vchodu. Nevyhnutné je teplé, pohodlné oblečenie, ktoré neobmedzuje pohyb. Reflexné prvky na odeve pomôžu zvýšiť viditeľnosť seniora pri prechádzkach v tme.
Ako postupovať pri páde
V prípade pádu seniora je dôležité, aby zostal pokojný a pokúsil sa zhodnotiť svoje zranenie. Ak bol pád mierny a cíti sa dobre, môže sa pomaly posadiť a následne postaviť. Senior by mal privolať pomoc, ak cíti bolesť, krváca alebo nie je schopný pohybu. Je dobré mať po ruke mobilný telefón.
Ako na prvú pomoc pri zraneniach? „Ak sa u seniora objavia modriny a opuchy, je vhodné na poranené miesto priložiť studený obklad. Na bolesť svalov a kĺbov pomôžu z lekárne gély alebo krémy s obsahom ibuprofénu, diclofenacu či mentolu, ktoré zmiernia bolesť a opuch. Pri odreninách je potrebné ranu vyčistiť dezinfekciou a prekryť sterilným obväzom,“ radí farmaceutická laborantka z Dr. Max. Lekársku pomoc je potrebné vyhľadať vtedy, ak senior cíti silnú bolesť, podozrenie na zlomeninu, poranenie hlavy alebo silné krvácanie.
Pomoc z lekárne
V lekárni nájdete množstvo prípravkov, ktoré môžu pomôcť pri liečbe drobných poranení:
• Analgetiká a protizápalové gély – uľavia od bolesti a zmiernia opuch.
• Kolagénové doplnky a vitamíny – vitamín D a vápnik sú dôležité pre zdravé kosti a môžu pomôcť pri rekonvalescencii.
• Pomôcky na podporu mobility – elastické bandáže, ortézy alebo barly môžu uľahčiť pohyb počas liečenia.
Praktické rady pre rodinu seniorov
Tatiana Kocúrková z Dr. Max má na záver aj pár rád pre rodinných príslušníkov seniorov či ľudí, ktorí zdieľajú spoločnú domácnosť so starším človekom. „Prispôsobte seniorovi domácnosť a odstráňte koberce, ktoré sa môžu šmýkať a zabezpečte pevné držadlá v kúpeľni a na schodoch. Ak je vonku obzvlášť zlé počasie, ponúknite seniorovi pomoc pri nákupoch alebo ho sprevádzajte pri prechádzkach. Dbajte na to, aby senior absolvoval pravidelné lekárske prehliadky ako kontroly zraku, sluchu a celkového zdravotného stavu. Tieto kontroly môžu predísť mnohým nečakaným problémom, ktoré by mohli prispieť k pádu,” tvrdí.
UPOZORNENIE: Upozorňujeme odberateľov, že materiály označené skratkou OTS sú poskytované v rámci Originálnej textovej služby a za ich obsah nesie zodpovednosť zadávateľ.