M. Vernarcová: Ak pyrotechnika odtrhne časť tela, často sa ešte dá prišiť naspäť Bratislava 29. decembra (TASR) - Kombinácia alkoholu, nesprávnej manipulácie so zábavnou pyrotechnikou a "frajeriny" počas ...

authorTASR dateVloženie/úprava Nedeľa, 18.01.2025 categoryDenné správy commentsČítané 96x

Bratislava 29. decembra (TASR) - Kombinácia alkoholu, nesprávnej manipulácie so zábavnou pyrotechnikou a "frajeriny" počas silvestrovských osláv vie spôsobiť nešťastie. V takom prípade nesmieme panikáriť, je potrebné poskytnúť zranenému prvú pomoc a čím skôr volať záchrannej zdravotnej službe na tiesňovú linku 155. V relácii TASR TV Zdravie to povedala vedúca strediska odbornej prípravy Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby Margita Vernarcová.
Dokonca aj pri stratových zraneniach, keď zranenému výbuch odtrhne časť tela, je šanca na jej záchranu. "Ak nastanú stratové poranenia, treba kýpeť niečím natesno prikryť a zatiahnuť ideálne čistým obväzom. Samozrejme, treba dbať na to, aby sme našli aj tú časť tela, ktorá bola odtrhnutá. Záchranári si ju vezmú. Dnešná moderná medicína už dokáže prišívať aj celé končatiny," konštatovala.
K takémuto zraneniu podľa nej môže prísť pri nesprávnej manipulácii aj s legálnou pyrotechnikou alebo v horšom prípade s podomácky vyrobenými výbušninami. "Ak mi niečo v ruke vybuchne, môžem o ne prísť až po predlaktia," upozornila odborníčka.
Veľmi nebezpečná je podľa nej pyrotechnika vyrábaná doma. "Mali sme opakované situácie, keď nastal až život ohrozujúci stav, pretože keď takáto pyrotechnika vybuchne, neodtrhne len ruky, ale trhá celé telo a môže poškodiť zrak aj sluch. Často takáto pyrotechnika môže spôsobiť aj tlakovú vlnu, a tá môže zasiahnuť aj ďalšie prítomné osoby," vysvetlila.
Okrem stratových poranení vedia podľa nej domáce výbušniny spôsobiť aj mnohé ďalšie, závažné krvácania, zlomeniny a závažné popáleniny. V súvislosti s popáleninami radí pustiť na poranené miesto vlažnú vodu. "Každá popálenina, bez ohľadu na to, ako sa nám stala, sa má chladiť vlažnou tečúcou vodou," povedala. Zdôraznila, že voda nemá byť studená, ale vlažná. "Musí byť chladnejšia než popálená časť," vysvetlila a upozornila, že pri väčších popáleninách treba určite volať záchranku prostredníctvom tiesňovej linky 155.
"Ak zavoláte na tiesňovú linku, prosím nekričte, nenadávajte a nevydierajte operátorov. Ak môžu, pomôžu vám. Avšak - nie každé zavolanie na tiesňovú linku 155 musí skončiť zásahom záchranky. Vždy počúvajte operátora a riaďte sa jeho pokynmi," uviedla.
Ak pri výbuchu pyrotechniky vznikne aj požiar, treba sledovať nielen popáleniny, ale aj to, či sa osoba v zadymenej miestnosti nenadýchala horúceho vzduchu. "Ak sa nadýcha horúceho vzduchu, popália sa dýchacie cesty, netreba váhať a v čo najkratšom čase volať záchranku, pretože spálená sliznica nám začne puchnúť a človek sa začne dusiť," upozornila Vernarcová.
Častým problémom spojeným s oslavami je nadmerná konzumácia alkoholu, ktorá podľa nej v niektorých prípadoch končí až bezvedomím. "Pokiaľ vieme pripitého človeka zobudiť a vie s nami komunikovať, treba ho uložiť nabok, aby sa z toho vyspal. Občas ho treba skontrolovať, či je stále zobuditeľný," povedala Vernarcová.
Ak sa nám budenie nedarí a človek nereaguje na trasenie ani na hlasné oslovenie, je podľa nej najlepšie volať tiesňovú linku 155. Operátor potom vyhodnotí, či ide o otravu alkoholom a či je potrebný zásah záchranky.
Vyvolávať zvracanie po vypití väčšieho množstva alkoholu podľa nej nemá vždy význam. Už po desiatich minútach od požitia sa totiž alkohol v krvi metabolizuje. Vyvolať zvracanie má podľa nej význam napríklad vtedy, ak malé dieťa náhodne vypilo väčšie množstvo alkoholu a vieme reagovať rýchlo. "Ideálne je vypiť veľký pohár vlažnej vody s lyžičkou soli. Ak máme doma živočíšne uhlie, tak ho môžeme do toho rozbiť," poradila. Dodala, že strčením dvoch prstov do krku dokážeme vyvolať vracanie, ak je alkohol ešte stále v žalúdku.
Záchranári podľa nej neriešia len vážne prípady, stretávajú sa aj s kurióznymi. "Volajú k nám ľudia, že sa im stratilo dieťa v dave počas silvestrovských osláv. Mali sme aj prípad, keď od nás chceli, aby sme previezli vozíčkara na silvestrovskú párty," spomína Vernarcová.

UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe zvukový záznam.


ila ima

Štítky :