Bánovce nad Bebravou 16. apríla (TASR) - Oddelenie fyziatrie, balneológie a liečebnej rehabilitácie nemocnice v Bánovciach nad Bebravou rozšírilo svoje vybavenie o trojicu nových terapeutických prístrojov. Ramenná motodlaha, kolenná motodlaha a trakčný stôl pomôžu pacientom s návratom k pohybu po úrazoch, operáciách, ale aj pri chronických ochoreniach pohybového aparátu. TASR o tom informovala manažérka komunikácie Agel SK Jarmila Ševčíková.
„Kolenná motodlaha patrí medzi najefektívnejšie pomôcky v počiatočných fázach rehabilitácie dolných končatín. Jej použitie je obzvlášť dôležité po totálnej endoprotéze kolenného kĺbu, po artroskopických výkonoch či rekonštrukciách väzov, ktoré patria medzi časté ortopedické zákroky,“ uviedla Ševčíková. Cieľom prístroja je podľa nej obnoviť rozsah pohybu v kĺbe čo najskôr po operácii, a to bez bolesti a nadmerného zaťaženia operovanej končatiny.
Ramenná motodlaha je súčasťou vybavenia ambulantnej časti rehabilitačného oddelenia a podľa nemocnice predstavuje moderný a mimoriadne efektívny nástroj pasívnej rehabilitácie ramenného kĺbu. Využíva sa najmä u pacientov po ortopedických zákrokoch, pri úrazoch ramenného pletenca alebo pri syndróme zamrznutého ramena, ktorý sa vyznačuje bolestivým obmedzením pohyblivosti ramena.
„Trakčný stôl je zameraný na pacientov s bolesťami chrbtice a ponúka neinvazívne riešenie problémov formou cieleného a kontrolovaného naťahovania chrbtice,“ doplnila Ševčíková. Trakcia pomáha zmierňovať tlak, uvoľňuje svalové spazmy a podporuje celkové prekrvenie tkanív v oblasti chrbtice. Účinná je najmä pri bolestiach v oblasti krčnej, hrudnej a driekovej chrbtice, pri hernii platničiek, ischemických ťažkostiach alebo ako súčasť liečby funkčných porúch chrbtového svalstva.
Primárka oddelenia fyziatrie, balneológie a liečebnej rehabilitácie bánovskej nemocnice Oksana Kosztroba upozornila, že kontraindikácie na používanie nových prístrojov zahŕňajú akútne zápaly, infekcie, nestabilitu kĺbov, otvorené rany alebo krvácanie. Pred začatím terapie je podľa nej vždy potrebné vykonať podrobnú diagnostiku a konzultáciu s lekárom. „Nové prístroje nám umožňujú prispôsobiť liečbu potrebám našich pacientov a urýchliť ich zotavenie,“ dodala Kosztroba.
amo mia