Zdieľanie

Opatrenia pri výskyte pandemickej chrípky A(H1N1) 2009 Ochorenie na pandemickú chrípku A (H1N1) 2009 má podobné klinické príznaky ako bežná sezónna chrípka. ...

authorTASR dateVloženie/úprava Pondelok, 01.11.2024 categoryZaujímavosti
Lekarne.sk

Ochorenie na pandemickú chrípku A (H1N1) 2009 má podobné klinické príznaky ako bežná sezónna chrípka. Šíri sa predovšetkým kvapôčkovou infekciou – pri kašľaní, kýchaní, smrkaní a rozprávaní. Môže sa šíriť aj dotykom rúk po priamom kontakte s chorým. Prenáša sa aj nepriamo kontaminovanými predmetmi - napríklad držadlami v mestskej hromadnej doprave, kľučkami, držadlami nákupných vozíkov a podobne. Bránou vstupu infekcie do organizmu sú horné dýchacie cesty a očné spojivky.



Aké sú príznaky chrípky?

Náhly nástup choroby s vysokými horúčkami, bolesťami hlavy, očí, svetloplachosťou, bolesťami kĺbov, svalov, hrdla, malátnosťou, únavou. Typickým sprievodným príznakom je suchý dráždivý kašeľ a bolesti v oblasti hrudníka.



Pokiaľ sa u Vás objaví niektorý z týchto príznakov a netrpíte na závažné chronické ochorenie, zostaňte doma, telefonicky kontaktujte Vášho lekára, ktorý Vás poučí o ďalšom postupe.

Pri nekomplikovanom priebehu ochorenia sa odporúča liečba ako u sezónnej chrípky, t.j. pokoj na lôžku, tlmenie horúčky a ďalších príznakov ochorenia voľne predajnými liekmi. Dôležitý je dostatočný príjem tekutín (pitný režim), strava bohatá na vitamíny, prípadne užívanie vitamínových doplnkov.

Chrípku musíte v prvom rade vyležať.


Dodržiavajte liečebný režim stanovený lekárom.

- Vyhnite sa kontaktu s ostatnými ľuďmi, ostaňte doma počas infekčnosti, čiže 7 – 10 dní od začiatku príznakov. Nechoďte do práce ani do školy!

- Spite (pokiaľ je to možné) v oddelenej miestnosti, ktorú treba pravidelne vetrať, odpočívajte a dbajte na dostatočný príjem tekutín.

- Pri kašľaní, kýchaní a smrkaní si zakrývajte nos i ústa papierovou vreckovkou, ktorú vždy po použití vyhoďte do uzatvoreného odpadkového koša. Po každom použití vreckovky si umývajte ruky aspoň 20 sekúnd teplou vodou a mydlom.


- V prípade, že do 3 dní od začiatku ochorenia dôjde opakovane k vzostupu horúčky, výrazným bolestiam hlavy, dýchacím problémom, zvýšenej dýchavičnosti, intenzívnej únave – znovu kontaktujte svojho všeobecného lekára!




Ako znížiť pravdepodobnosť nákazy chrípkou?


- Vyhýbajte sa kontaktu s chorými a miestam s veľkou koncentráciou ľudí (napr. kiná, divadlá, supermarkety, diskotéky, výstavy, trhy a podobne).
- Umývajte si ruky pravidelne a opakovane mydlom a pod tečúcou teplou vodou.

- Pokiaľ nie je voda a mydlo k dispozícii, odporúča sa používať dezinfekčné gély na alkoholovej báze alebo obrúsky napustené látkami s prídavkom alkoholu.

- Nepožičiavajte si mobilné telefóny, poháre, príbory.

- Nezdravte sa podaním ruky a pobozkaním.

- Nedotýkajte sa rukami tváre a očí – zníži sa tým riziko prenosu vírusu prostredníctvom rúk z kontaminovaných predmetov.

- Dbajte na dostatočný pitný režim a zvýšený prísun prirodzených vitamínov, ktoré sa nachádzajú najmä v ovocí a zelenine.




Osoby, ktoré sú vystavené zvýšenému nebezpečenstvu nákazy vírusom chrípky:



- zdravotnícki pracovníci

- tehotné ženy

- osoby s  chronickým ochorením (napr. pľúc, srdca, imunitného systému, obličiek, s cukrovkou, s nádorovým ochorením, s obezitou).


Očkovanie proti bežnej sezónnej chrípke – je stále aktuálne.

Nezabudnite dať seba a  Vaše deti očkovať proti bežnej sezónnej chrípke!
O možnom očkovaní predškolských detí sa poraďte so všeobecným lekárom pre deti a dorast. Očkovanie je najefektívnejší spôsob ako zabrániť nákaze sezónnou chrípkou. Očkovanie proti sezónnej chrípke je plne hradené z prostriedkov verejného zdravotného poistenia  všetkým záujemcom o očkovanie. Očkovacie látky proti chrípke sú dostupné v lekárňach v dostatočnom množstve.




Očkovanie proti pandemickej chrípke A(H1N1) 2009.

Odporúča sa v rámci mimoriadneho očkovania týmto skupinám populácie:

- zdravotníckym pracovníkom

- tehotným ženám

- osobám so závažnými chronickými ochoreniami

- osobám zabezpečujúcim chod štátu.


Očkovanie vykonajú všeobecní lekári pre deti a dorast a pre dospelých.
V lôžkových oddeleniach zabezpečia očkovanie zdravotníckych pracovníkov určené očkovacie tímy. Očkovacia látka sa distribuuje priamo k očkujúcim lekárom.

Ďalšie informácie o očkovaní Vám poskytne všeobecný lekár.




Informácie o pandemickom víruse chrípky A(H1N1) 2009 nájdete na webových stránkach Ministerstva zdravotníctva SR www.health.gov.sk a Úradu verejného zdravotníctva SR www.uvzsr.sk




Call centrum: 00421 2 593 73 122




Zdroj: MINISTERSTVO ZDRAVOTNÍCTVA SR

Štítky :

lekari reklama

lekari reklama

lekari reklama

lekari reklama

lekari reklama